OSEL.cz

Základní informace o zdroji

Podtitulek: osel.cz
Domovská stránka: http://www.osel.cz/
RSS export:

Systémové informace o zdroji

ID: 2
Jmenné ID: osel
Články ručně přidává správce systému: NE
Články jsou schvalovány správcem: NE
Titulek zdroje stahován z RSS exportu: ANO
RSS export je lineární: ANO
Kontrola aktuálnosti proběhla: dnes 07:05
Návratový kód: HTTP 200
RSS export naposledy zpracován: dnes 07:05
Kontrola aktuálnosti naplánována na: dnes 07:35

Ochrání Zemi HAMMER, kladivo na rychlé asteroidy?

V roce 2135 se k Zemi přiblíží půlkilometrový asteroid Bennu a existuje velmi malá šance, že se s námi srazí. Vědci rádi myslí na nejhorší a vyvíjejí technologie, s nimiž by bylo možné takové riziko odvrátit.

ikona 2 OSEL.cz | včera 19:05 |

Nejmenší počítač světa od IBM je menší než zrnko soli

V IBM vyvinuli počítač se základní deskou o rozměrech 1x1 milimetr. Takové mikropočítače by se měly stát novým typem ochrany produktů před paděláním.

Flexibilný endoskop oslávil šesťdesiatku

Možnosť vyšetrenia tráviaceho traktu flexibilným endoskopom je jedným z prielomov v medicíne. Skoro všetky choroby tráviacej trubice od pažeráka až po konečník sa prejavujú zmenami na jej povrchu. Vyšetrenie pohľadom, dokonca s možnosťou odberu …

Nové hybridní mikrotovárny spojují biologické buňky s umělými

Vezměte živou buňku a vložte ji do syntetického obalu. Vznikne tak hybridní buňka, která by se mohla stát základem biologických mikrotováren, aktivních léků, živých senzorů nebo buněčných baterií vyrábějících energii fotosyntézou.

Sto milionů

U takové sumy nám přijdou na mysl podvody s dotacemi a většinou i nějaké to jméno. Podstatné na tom je, že si ten obolus s osmi nulami, stále ještě dokážeme zhruba představit. Kdo si ale umíme představit, byť jen jeden milion let? O tom a rostlinách …

Jedli byste lidské maso, vypěstované v laboratoři?

Kdyby někdo udělal lidské maso ze zkumavky, byl by zločin ho jíst? A bylo by to nechutné? Jak by vlastně takové maso chutnalo? Etici se mají v dohledné době na co těšit.

Britský miliardář Gupta trumfne Muska s největší baterií světa

Jižní Austrálie se stala kolbištěm podivuhodného souboje miliardářů o to, kdo postaví největší baterii světa. Zatím vítězí Elon Musk, ale teď se objevil vyzyvatel, Sanjeev Gupta.

Rekordně účinná jaderná fúze v laserem žhavených nanodrátcích

Některé fúze potřebují ohromné a nesmírně drahé laserové systémy. A pro jiné si výkonný laser postaví studenti na univerzitě. Jaderná fúze v mikroměřítku by se mohla uplatnit v technologiích zobrazování a měření.

Stephen Hawking a jeho klíčové objevy

Zpráva o úmrtí legendárního teoretického fyzika Stephena Hawkinga vzbudila lavinu mediální pozornosti věnované jeho životu a dílu. V tomto článku se nechci věnovat biografii tohoto bezesporu významného vědce, ale rád bych čtenářům přiblížil význam …

Vládce ještěřích požíračů

…aneb Pár vět o saurofaganaxovi

Soutěž ANA Avatar XPRIZE podpoří vývoj robotických náhradníků

Zájemci o vývoj realistických robotických avatarů, dálkově řízených lidskými operátory, se mohou registrovat do 31. října letošního roku.

Musíme mať normálny krvný tlak? A aký je vlastne normálny?

Nie je dôvod pochybovať, že dlhodobo zvýšený krvný tlak je zlý. Je opakovane a nepochybne dokázané, že okrem akútnych nepríjemností, ktoré zvýšený krvný tlak prináša, od bolestí hlavy až po mozgovú porážku, dlhodobo zvýšený krvný tlak spôsobuje …

Co je zač Novičok, kterým byl otráven Sergej Skripal a jeho dcera?

Sofistikovaná bojová látka a zákeřné vražedné svinstvo v jednom. To jsou novičoky, binární organofosfáty, které před lety vyvinuli ve vojenských laboratořích Sovětského svazu.

Nově popsané ultrakompaktní hvězdy jsou ještě divnější než černé díry

Španělský fyzik Carballo-Rubio zkřížil černou díru s gravastarem. Výsledkem je nový typ extrémně hustého objektu, kterému brání v gravitačním zhroucení kvantové jevy.

Mamenchisaurus sinocanadorum

…aneb Pár vět o možném velikostním rekordmanovi z Číny

Má Rusko střelu s jaderným pohonem? A má to logiku?

Rusko zřejmě vyvíjí pozoruhodné zbraně, které by nepochybně překonaly stávající obranné protiraketové systémy. K čemu je ale vlastně potřebuje?

Smart Drugs

Noopept a Adrafinil

Fukušima – sedm let po havárii

Od havárie ve Fukušimě I uplynulo už sedm let. Podívejme se, jak pokročila likvidace následků havárie a revitalizace zasažených území. Práce v tomto směru se zrychluje i s tím, jak se blíží Olympiáda v roce 2020, která využije i sportovní zázemí …

Gigantické astrofyzikální disky fungují podle Schrödingerovy rovnice

Kvantové rovnice již dávno zdomácněly ve světě nepatrných částic. Občas ale podle všeho prosakují do makrosvěta. Astrofyzik zjistil, že se Schrödingerova rovnice pěkně hodí na popis evoluce některých pořádně velikých struktur ve vesmíru.

Diamant z hlubin přinesl první nález jednoho z nejhojnějších minerálů Země

Je to paradox. Čtvrtý nejběžnější pozemský minerál ještě nikdo neviděl na vlastní oči v přírodní podobě. Vyskytuje se totiž v zemských hlubinách. Na světle se ocitl až nedávno, díky unikátnímu nálezu v diamantu.

ikona 2 OSEL.cz | 9. března 2018 19:25 |

Vědci poprvé sledovali tsunami smrti v mozku umírajících

Před smrtí se mozkem prožene tsunami depolarizace mozkových neuronů. Dokud ale neurony nezačnou skutečně umírat kvůli trvalé depolarizaci, tak je možné tsunami smrti zastavit.

ikona 2 OSEL.cz | 9. března 2018 01:25 |

Obří napodobitel krokodýla

…aneb Představuje se Suchomimus

ikona 2 OSEL.cz | 8. března 2018 18:05 |

ESA poprvé na světě spustila elektrický pohon nasávající vzduch

Díky elektrickému pohonu, který si nasává z okolí řídký vzduch, by mohla vzniknout celá nová třída satelitů pro nízké oběžné dráhy. Palivo si posbírají cestou kolem planety a vydrží tam velmi dlouho.

ikona 2 OSEL.cz | 7. března 2018 22:55 |

Život je jen koncept

Život je uměle vytvořená kategorie. Snažit se dělit systémy na živé a neživé nemá jiné, než kulturně-historické opodstatnění a snaha o vytvoření všeobecně přijatelné definice života je předem odsouzená k nezdaru, kvůli nemožnosti formulace teorie života.

ikona 2 OSEL.cz | 7. března 2018 15:45 |

Nová hybridní baterie se dobije za méně než 30 sekund

Kapalný elektrolyt a elektrody založené na grafenu a nanočásticích oxidu niklu. To je nová jihokorejská baterie, která by se mohla stát průlomem v dobíjitelných zdrojích energie.

ikona 2 OSEL.cz | 6. března 2018 13:35 |

Radioaktivní dinosaurus

…aneb Představuje se Animantarx

ikona 2 OSEL.cz | 5. března 2018 12:25 |

Kvantové kulové blesky mohou prospět fúzní energetice

Fyzici poprvé pozorovali trojrozměrné skyrmiony v podobě elektromagnetických uzlů, které se chovají jako kvantové kulové blesky. Časem by se z nich mohla vyvinout technologie ochočených kulových blesků pro fúzní reaktory.

ikona 2 OSEL.cz | 4. března 2018 18:55 |

Budou základny pro vesmírnou kolonizaci u červených trpaslíků?

Nejčastějšími hvězdami v naší Galaxii, tedy i v našem okolí, jsou červení trpaslíci. Jsou tak prvními cíli pro mezihvězdnou kolonizaci. Jejich svítivost je mnohem menší, než je u Slunce, takže mají obyvatelné zóny mnohem blíže u sebe. Problémem je …

ikona 2 OSEL.cz | 4. března 2018 16:55 |

Umělé inteligence přebírají výzkum kvantových systémů

Kvantové systémy jsou jako odměna za vynález šachu. Úplně jednoduché systémy proměříme relativně snadno. Ale stačí přidat pár částic a výpočty by trvaly tisíce let. Jenomže umělé inteligence jsou k nezastavení. Učí se chování kvantových systémů a …

ikona 2 OSEL.cz | 3. března 2018 16:25 |