OSEL.cz

Základní informace o zdroji

Podtitulek: osel.cz
Domovská stránka: http://www.osel.cz/
RSS export:

Systémové informace o zdroji

ID: 2
Jmenné ID: osel
Články ručně přidává správce systému: NE
Články jsou schvalovány správcem: NE
Titulek zdroje stahován z RSS exportu: ANO
RSS export je lineární: ANO
Kontrola aktuálnosti proběhla: dnes 11:15
Návratový kód: HTTP 200
RSS export naposledy zpracován: dnes 11:15
Kontrola aktuálnosti naplánována na: dnes 11:45

Posvätná krava utratená: Glasgowské skóre porúch vedomia je vlastne zbytočné

Veľká štúdia dokázala, že zistenie "pacient nevykoná príkazy" má rovnakú diagnostickú hodnotu ako podstatne zložitejšie hodnotenie podľa Glasgowskej škály porúch vedomia (Glasgow coma scale, GCS). Porážku tohoto donedávna nespochybniteľného …

ikona 2 OSEL.cz | dnes 07:15 |

Ďábelsky pohyblivé nanočinky jsou nejrychleji rotujícím objektem na světě

Kvantoví fyzici si postavili rotor z nanočástic ve vakuu. Když ho roztočí neuvěřitelnou rychlostí, tak s ním mohou studovat vlastnosti vakua a všelijaké kvantově mechanické podivnosti.

ikona 2 OSEL.cz | včera 12:05 |

Na demenci ultrazvukem?

V roce 2015 trpělo nějakou formou demence kolem 47milionů lidí. Jak stále více lidí má šanci dožít se vyššího věku, poroste i toto číslo a odhady pro rok 2050 udávají znepokojivých 131 milionů. Nejedná se přitom o přirozený pokles poznávacích funkcí, …

ikona 2 OSEL.cz | včera 06:55 |

Bez předsudků: Sekulární země mohou čekat ekonomický růst

Je odklon od náboženství příčinou ekonomického rozmachu jednotlivých zemí? Anebo je to naopak? Odpověď přinesl výzkum náboženských a ekonomických poměrů 109 zemí světa za celé dvacáté století.

Vývoj rychlosti lidského sprintu

…aneb Bolt nebyl první

O záhadném nesouladu hodnot Hubbleovy konstanty

Již Albert Einstein se musel smířit s tím, že „jeho“ statický vesmír se rozpíná. Současní vědci se musí vypořádat se zjištěním, že se tak děje stále rychleji. Téměř 90 let si astronomové kladou otázku, jak rychle se kosmický prostor zvětšuje a …

RW Aurigae: Přistihli jsme hvězdu, která pohltila planety

Rentgenová observatoř Chandra přispěla k prvnímu pozorování následků kolize protoplanet a jejich následného pozření mladičkou hvězdou RW Aurigae A

Hamlet byl liberál

Vyplynulo to ze studie amerických psychologů, kteří zkoumali, jak se politický názor odráží v názorech na smysl bytí a na radost ze života.

Příliš velcí tyranosauři

…aneb Byla už Sue sesazena z trůnu?

Hlubiny Země skrývají ohromný poklad diamantů. Ale je nepřístupný

Výzkumu seismických vln prozradil, že litosférické kořeny obsahují ohromné množství diamantů. Jestli to je pravda, tak je v zemi asi tak tisíckrát víc diamantů, než jsme si mysleli.

Nové kompozitní povrchy FLIPS mohou být kluzké i lepivé

Když spojíte ferrofluid s jemně strukturovaným pevným substrátem, tak dostanete chytrý povrch, který je možné nastavit magnetickým polem. Je to vlastně jednoduché, důmyslné a velmi slibné do budoucna.

První z gigantů

…aneb Sauropodi to s velikostí mysleli vážně od samého začátku

US Army provedla první elektronický útok v Evropě od studené války

Dragouni 2. jezdeckého pluku vyzkoušeli simulovaný elektronický boj proti litevské armádě, během nedávného cvičení Saber Strike. Nebylo to špatné, v elektronickém boji ale ještě mají co dohánět.

Korupce v nejvyšší zdravotní autoritě?

Většinou máme zdravotnictví v posvátné úctě a jsme jaksi přesvědčeni, že co se nám v jeho jménu činí, je nám ku prospěchu a pro naše dobro. V poslední době ale vychází najevo, že dokonce i v instituci, která je považována za nejvyšší autoritu v …

Parádní trik: Genetici editovali nádorové buňky, aby bojovaly za nás

Nádorové buňky jsou drsní protivníci. Když je ale hackneme genetickým editorem a přinutíme spolupracovat proti nádoru, z něhož procházejí, tak by mohly vykonat mnoho dobrého.

Zombifikace jako farmakotoxikologické téma

Původně to vypadalo na zajímavou práci o účinku tetrodotoxinu na lidský organismus, ale nakonec vznikl jen béčkový horor……

Nové reaktory III+ generace v provozu

Koncem června došlo v Číně k zahájení štěpné řetězové reakce hned u dvou nových reaktorů III+ generace. Jedná se o evropský reaktor EPR firmy Framatom v elektrárně Tchaj-šan a reaktor AP1000 firmy Westinghouse v elektrárně San-men. Už v květnu se do …

Záhada vyřešena: Zdrojem extrémně energetických neutrin jsou blazary

Blazar se zvučným jménem TXS 0506+056 se stal historicky prvním spolehlivě známým vesmírným urychlovačem, který dovede odpálit neutrina a částice kosmického záření o těch nejvyšších pozorovaných energiích. Hotová mašina na zázraky!

Když muž ženu týrá…

Po vraždě mladé ženy v Oslu pro Osla trochu netypické zamyšlení ženy nad snahou mužů vládnout a ovládat.

Čip z CERNu se uplatnil v barevném 3D rentgenovém skeneru

Černobílým rentgenovým snímkům a skenům je už asi odzvoněno. Do klinických testů půjde revoluční zařízení společnosti Mars Bioimaging, které pracuje se spektrální CT a umí úžasné snímky biologických tkání.

Nastává dramatická změna postoje českého Greenpeace k energetice?

Nedávné vystoupení vedoucího energetické kampaně Greenpeace Jana Rovenského i další vyjádření mohou znamenat dost dramatickou změnu v postoji českých zelených organizací k jaderné energetice.

Dinosauří statistika 2018

…aneb První nové výsledky dinosauřích počtů

Jak vytěžit elektřinu z odpadního tepla?

Nová rektena na infračervené záření je vytvořena z běžných materiálů a je možné ji vyrábět standardními technologiemi elektronického průmyslu. Jednoho dne by se takové rekteny mohly podívat do vesmíru a pohánět tam satelity a meziplanetární sondy.

Velryby proti sauropodům

…aneb Souboj titánů v reálu.

Ruský Progres zkrátil cestu na ISS ze dnů na hodiny

Americkým nákladním lodím trvá několik dní, než se dostanou k ISS. Robotický Progress se třemi tunami nákladu na palubě to včera zvládl za méně než čtyři hodiny.

Potvrzen další způsob rozpadu Higgsova bosonu

Včera na Mezinárodní konferenci o fyzice vysokých energií v jihokorejském hlavním městě Soulu fyzici pracující na projektu ATLAS (A Toroidal LHC ApparatuS ) v Evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN oznámili, že našli důkaz rozpadu Higgsova bosonu …

Pavouci se vznášejí na elektrických polích

Letci na pavučinách nevyužívají jenom vítr. Vycítí elektrická pole v atmosféře a s jejich pomocí létají i za bezvětří či špatného počasí. O smyslech živočichů se ještě máme co učit.

Poodhalené tajemství papouščí inteligence

Kanadští vědci na stopě vývojových změn v ptačím mozku, které přispěly ke kognitivním schopnostem nejpopulárnějšího ptačího řádu – papoušků.

První praktický kvantový generátor náhodných čísel by měl zastavit kyberútoky

Britští kvantoví inženýři postavili kvantový nanogenerátor náhodných čísel, který by mohl rozpoutat revoluci v zabezpečení elektronických zařízení a online komunikace.

Nová syntetická forma zlata je lepší a zlatější, než přírodní verze

Přírodní zlato je krásně zlaté a také hodně odolné. Mikrokrystaly z pece indického týmu jsou ale ještě více zlaté a ještě odolnější. Neporadí si s nimi ani rtuť, ani hyperkoncetrovaná lučavka královská.